جستجو
05/08/2021 - شنبه 18 ارديبهشت 1400
Menu
1398/7/1 289 بازدید دوره آموزشی قابليت مديريت و راهبري معماري سازماني شهرداري تهران
image

 

پروژه استقرار قابلیت و راهبری معماری سازمانی در شهرداری تهران از سال 97 در دستور کار اداره کل تشکیلات و بهبود روش‌ها قرار گرفت. با توجه به اینکه پروژه مدیریت معماری سازمانی(EAM) یک پروسه¬ی مشارکتی است، باید به‌صورت تدریجی و با توجه به بلوغ سازمان و در یک فرآیند مشارکتی با حضور همه ذی‌نفعان سازمان صورت بگیرد. لذا لازمه استقرار و اجرای مستمر راهبری معماری سازمانی که ضامن اثربخشی نتایج پروژه‎¬های معماری سازمانی است، حمایت مدیران ارشد، ایجاد فرهنگ و دانش معماری در سازمان است.

 

 

با توجه به اتمام پروژه«طراحي و استقرار قابليت مديريت و راهبري معماري سازماني شهرداري تهران» و ضرورت توانمندسازي ذی‌نفعان كليدي جهت جاري‌سازي معماري سازماني در شهرداري تهران، اولين دوره آموزشی با عنوان " درآمدی بر معماری سازمانی و کاربردهای آن EA fundamentals" با هدف آشنایی با مفاهیم، تاریخچه و عناصر، چارچوب های معماري سازماني، نقش معماری سازمانی در یكپارچه سازی طرح های تحول سازمانی و مدیریت تغییرات و مزایای فرآیند معماری سازمانی برای شهرداری تهران در روز يكشنبه مورخ 31/06/98 با راهبري اين اداره كل و حضور معاونین برنامه‌ریزی و توسعه شهری مناطق 22 گانه و روسای ادارات تشکیلات و منتخبین سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات برگزار شد.

 

از نکات کلیدی مطروحه در این جلسه می توان به ضرورت ایجاد قابلیت معماری (قابلیت کسب و کار) در شهرداری تهران پرداخت. در این راستا سازمان باید برای اجرای استراتژی‌ها و دستیابی به اهداف خود قابلیت های ضروری را ایجاد نماید. هر قابلیت، مجموعه‌ای است از منابعی نظیر نیروی انسانی (افراد، مهارت‌ها، ساختار، وظایف)، فرآیندها (نحوه انجام کار) و تکنولوژی‌ها (ابزارهای انجام کار) که برای انجام کار بخصوصی سازمان‌دهی شده‌اند.

 

از قابلیت های مدیریت و راهبری معماری سازمانی در شهرداری تهران می توان به توسعه مدل‌های معماری، تدوین نقشه راه معماری، مدیریت تغییرات معماری، مدیریت نیازمندی‌های معماری، ارزيابي و انطباق سنجي معماری و تعریف نظام حاکمیت معماری اشاره نمود.


print